“Mos lejo kurrė, qė ai qė ju  me parė keni takuar, pas takimit tė mos ndjehet me mirė  dhe me i lumtur”

Gonxha Bojaxhiu –Nėna Tereza(1910-1997)


 

Pacientė tė nderuar,

Mirė se vini nė ordinancėn time psikiatrike dhe psikoterapike nė Schleißheimerstrasse nė Mynih tė Gjermanisė.

E dijė apo e kam parasysh se vendimi pėr me shkua tek psikiatri ėshtė njė akt qė shoqėrohet me frikė dhe shqetėsime.Pėr kėtė arsye ndjehem shumė i obliguar qė tė krijojė njė atmosferė qė e arsyeton  besimin tuaj meje  dhe tė ndjeheni tėrė kohėn mirė.Identifikimi me kohė i njė problemi apo sėmundje, diagnostikimi, dhe mjekimi janė hapa vendimtar pėr pengimin e keqėsimit  apo tė pėrmirėsimit tė njė problemi apo sėmundje  psiēik.

Unė dua qė, tek tė gjitha problemet ose sėmundjet mendore apo shpirtėrore , tė jem fanar, pėrcjellės dhe kėshilltar  i Juaj pėr tė gjitha problemet Tuaja  qė rezultojnė nga sėmundja e Juaj nė rrafshin mjekėsorė, psikoterapisė dhe social.

 “Nuk është e mjaftueshme vëtem të dini, dijen duhet ta aplikoni;   nuk është e mjaftueshme të duani diçka, ju duhet të veproni ”

Johann Wolfgang von Goethe(1749-1832)