Biografia ime:

Unė jam njė shqiptar i lindur nė Kosovė.

Mbas mbarimit tė shkollės se mesme mbarova fakultetin e mjekėsisė  nė Prishtinė.

Mbas mbarimit tė vitit praktik nė shumė reparte tė klinikave universitare nė Prishtinė u bėra mjek i praksės  se pėrgjithshme.

Me pastaj punova si mjek  pėrgjithshėm nė njė  Poliklinik.

Nė karrieren tim tė metutjeshme punova  nė “Klinik am Homberg “nė Bad Wildungen(terapi suportive). 

Mė vonė vazhdova punėn nė klinikėn psikiatrike ,nė repartin e narkomanisė dhe repartin pėr pleq, tė qarkut nė Deggendorf.

Prej vitit 2002 e  deri tek hapja e ordinancės sime punova nė kliniken e psikiatrisė nė Augsburg si degė akademike e  mėsimit tė  universitetit Ludvig-Maximilian nė Munih (shef:  Prof. M.Schmauss ) ku edhe e pėrfundova mė sukses specializimin.

Paralelisht e bėra kualifikimin pėr psikoterapi (terapi suportive)  paralelisht nė po kėtė klinik dhe tek Dr. Hippler, zonja Görlitz dhe zoti Scholz (Ordinanca  psikoterapie – psikologjike) si dhe kualifikimin pėr Hipnozė si formė e dytė e psikoterapisė tek Instituti MEG (Shoqėria Milton./Erikson )nė Munih.

Unė kam po ashtu kualifikimin e ashtuquajtur “trajtimi  bazik i narkomanisė”.

Unö punova po ashtu nė kliniken neurologjike rehabilituese nė Bad Gėgging , vit ky qė ėshtė i domosdoshėm  pėr kryerjen e specializimit.

Prej 01.04.2009 jam specialist i psikiatrisė dhe psikoterapisė (terapia suportive) i pranuar nga Akademia e mjekėve tė Landit tė Bavarisė(gj. Bayerische Landesrztekammer) pasi kėtu e dhashė me sukses provimin pėr specialist.

Unė poashtu kam kualifikimin e ashtuquajtur “Traumaterapeut" pasi kreva me sukses kualifilimin per kete te Profesori Willi Butollo ne Minhen".

Unė jam ,me sa jam unė i informuar, mjeku i par dhe i vetmi shqipfolės si psikiatėr  dhe psikoterapeut mė ordinancė private nė regjionin gjermanofoles por ndoshta edhe me tutje.

Po ashtu unė flasė gjuhen serbo/kroate.