Diagnoza dhe mjekimi

Nė  njė bisede me juve do te bisedojė lidhur me ankesat e Tuja aktuale, pėr atė se nė cilin kontekst kanė lindur ato ankesa si dhe lidhur me situatėn Tuaj aktuale.

Nė kėtė rast ndoshta duhet te referoni edhe lidhur me problemet  Tuaja intime, ēka ėshtė nganjėherė edhe e domosdoshme,pėr me e gjetur gjenezėn e sėmundjes dhe  me kėtė edhe mjekimin e saj.

Nė raste tė caktuara ēka ėshtė shumė e preferuar,duhet bėrė kontrolle mjekėsore apo edhe laboratorike ose radiologjike pėr me e eliminuar njė sėmundje trupore si shkaktar te sėmundjes psikike apo pėr ta pėrcjellė rrjedhėn e mjekimit tė sėmundjes me ilaēe si:

  • Analizat laboratorike
  • EEG(regjistrimi i potencialeve elektrike  tė kokės)
  • EKG(regjistrimi i potencialeve elektrike tė zemrės)
  • Ekzaminimet radiologjike si tomografia kompjuterike e kokės ose rezonanca magnetike e kokės
  • Testimi psikologjikė pėr ta analizuar gjendjen aktuale shpirtėrore ose shkallen e aftėsisė se trurit
  • Ekzaminimi i gjithanshėm mjekėsor lidhur me sėmundjet e mundshme trupore

Pas pėrfundimit tė diagnostikimit  do ta bėjmė se bashku planin e mjekimit. Nė kėtė rast munden tė aplikohen  kėto metoda mjekuese:

  • Biseda psikiatrike nė kėtė termin
  • Eventualisht mjekimi me ilaēe/medikamente
  • Ushtrimet c“lodhėse apo relaksimi si trajnimi vetėvlerėsues  apo autogjen dhe relaksimi progresiv-muskulor
  • Mjekimi psikoterapikė , unė si specialist i terapisė suportive aplikojė kėtė metodė psikoterapike