Psikosomatika

Trupi dhe shpirti apo mendja jonė janė tė  pa ndashme njėra me tjetrėn.
Nėse shpirti ndjehet mirė, atėherė edhe trupi ėshtė i shėndosh.
Nėse trupi ėshtė i sėmurė, atėherė kjo ka ndikim nė gjendjen tonė shpirtėrore.
Psikosomatika (Psiko-shpirti dhe soma –trupi) tregon kjart se trupi dhe shpirti duhet tė trajtohen si njė tėrėsi dhe se janė nė varshmėri apo lidhje reciproke njėra me tjetrėn.
Trupi reflekton  apo pasqyron ndjenjat apo emocionet tona.
Kjo vėrehet nė situatat tona tė pėrditshme si: dikush skuqet prej marres,dridhet prej frikės apo ka rrahje apo goditje tė  shpeshtė  tė  zemrės tek shqetėsimet.
Apo nė tė kundėrtėn, edhe shpirti  reagon poashtu si reaksion ndaj asaj ēka trupi tani pėrjeton: njeriu nervozohet nėse ka  godit me kokė  diēka ose neveritesh po kaluan insektet nėpėr trupin tuaj.
Pra Psikosomatika niset prej kėtyre modeleve shpjeguese:

  • Shenjat trupore janė simbole qė pasqyrojnė  procese tė nėnvetėdijes
  • Shenjat trupore janė rezultat apo rrjedhojė e konflikteve shpirtėrore, nė ketė rast kemi reaksione specifike trupore qė  janė po ashtu specifike pėr konflikte tė caktuara shpirtėrore
  • Shenjat trupore paraqiten tani pasi personi i tille nuk posedon resurse pėr ti pėrpunuar ose zgjidhur konfliktet psiēike

Pra, kjo ėshtė njė sėmundje qė karakterizohet me simptome trupore por e shkaktuar dhe mbajtur gjalle pėrmes proceseve psikike apo shpirtėrore.
Kėshtu ėshtė vėrtetuar shkencėrisht se kėto sėmundje munden tė mjekohen shumė mirė dhe suksesshėm pėrmes psikoterapisė.


 „Trupi e tregon atė ēka goja nuk e thotė“ 

apo

“ Trupi ėshtė pėrkthyes i shpirtit nė diēka qė shifet”