Kontaktimi / Terminimi:

Ju mundeni neve  tė na kontaktoni nė telefonin e lartpėrmendur. Ordinanca jonė punon vetėm me termine.  Kėshtu nuk paraqiten pritje tė gjata nė ordinancė. Ne ju lutem juve pėr mirėkuptim dhe ta keni njė gjė parasysh, se mua nuk mundeni tė me kontaktoni personalisht pa termin paraprak pėrveē nė raste tė jashtėzakonshme ose urgjente.

Po u penguat qė tė vini nė terminin e bėre , atėherė ju lutem qė terminin ta anuloni sa me herėt qė ėshtė mundshme  qė unė te mundem ta porosis pacientin tjetėr qė pret po ashtu pėr njė termin.
Po e keni bėrė terminin, ju lutem qė ta sillni me veti udhėzimin prej mjekut familjar. Po deshėt tė vini drejt nė ordinancėn  tonė pa kontakt me mjekun familjar ose nuk doni ta kontaktoni atė, kjo ėshtė e mundshme.

 Po patet raporte prej mjekeve tjerė apo te klinikave, atėherė ju lutem qė ti sillni ato me vete sepse kėto e lehtėsojnė trajtimin tuaj