Psikiatria

Psikiatria  ėshtė njė degė e specializuar  e cila pėr-definicion pėrfshin dijen, pėrvojėn dhe kualifikimin pėr  ti zbuluar, parandaluar, diagnostikuar, mjekuar dhe rehabilituar  sėmundjet  psiēike dhe psikosomatike pėrmes aplikimit tė metodave socio-psikoterapike apo medikamenteve .
Thėnė thjesht, psikiatria merret me te gjitha ērregullimet qė i pėrkasin  shėndetit mental, pa marrė parasysh se a ėshtė etiologjia ose shkaktari ai trupor ose trunor/mendor.
Psikiatri ėshtė njė specialist i cili ketė ndryshim me karakter tė njė sėmundje apo ērregullim tė ndjenjave, tė menduarit, por edhe tė afekteve apo disponimit, tė fuqisė apo energjisė, kujtesės ose mbajtjes mend , pėrjetimeve dhe sjelljeve ekzaminon,hulumton dhe mjekon semundjet mendore.
Etiologjia apo prejardhja e sėmundjeve psikiatrike ėshtė e shumėllojshme. Shpeshherė ėshtė disbalancimi i shkėmbimit te lendeve  trunore apo ndryshimi  strukturore  te substancės trunore  shkaktar i sėmundjes.
Po ashtu pėrjetimet aktuale apo ndodhitė e tė sė kaluarės por tė pakėndshme,  konfliktet shpirtėrore apo intrapsikike dhe ndėrnjerėzore munden tė qojnė tė njė ērregullim psikik.

Pėrballė kėsaj etiologjie shumėdimensionale ėshtė edhe mjekimi dhe rehabilitimi i sėmundjeve psikike apo mendore po ashtu shumėdimensional pėrmes njė sistemi zingjiror te mjekimit si ai ambulator, pjesėrisht(klinik ditore) klinikor apo  mjekimi i plote nė klinik.
Mjekimi optimal i tė sėmbuarve me sėmundje psikike kėrkon njė bashkėpunim tė ngushtė  me lėmit tjera tė mjekėsisė si neurologji, mjekėsia interne apo e pėrgjithshme.
Njohurit neuro-biologjike, psikologjike dhe socio-shkencore  janė tė nevojshme dhe shume ndihmuese nė mjekimin e kėtyre sėmundjeve.